Ośmiorniczki (inne niż z Maroka i Meksyku)

Octopus spp

© WWF/ KLEX

Ośmiornice są drapieżnymi organizmami, charakteryzującymi się zwartym ciałem i posiadającymi osiem spiętych błoną ramion. Zamieszkują wyłącznie morza słone, zwłaszcza rejony raf koralowych.

Większość ośmiornic występuje w wodach płytkich. Zdarzają się jednak i takie, które żyją w morskich głębinach. Żywią się rybami i skorupiakami.

WYSTĘPOWANIE
Większość eksploatowanych populacji ośmiornic występuje w wodach Oceanu Spokojnego, Oceanu Atlantyckiego oraz w Morzu Śródziemnym.

STAN
Duża ilość gatunków ośmiornic sprawia, że brak jest dokładnych danych na temat stanu ich populacji. Wiele zbadanych stad jest nadmiernie eksploatowanych. Niektóre z nich, jak np. ośmiornice z gatunku Octopus vulgaris, eksploatowane u wybrzeży Maroka i Meksyku odbudowują się dzięki wprowadzeniu odpowiedniego systemu zarządzania oraz zastosowaniu selektywnych narzędzi połowowych, takich jak np. pułapki.

CZY WIESZ, ŻE?
Sepia – barwnik wytwarzany przez ośmiornice w woreczku czernidłowym był wykorzystywany w przeszłości do produkcji farb malarskich.

Zalecenia: żółte światło

Unikaj kupowania innych gatunków ośmiorniczek, gdyż brak jest wystarczających danych o stanie ich populacji. W przypadku wielu zbadanych stad wykazano, że są przełowione, a ich połowy powodują niechciany przyłów innych gatunków wpływając negatywnie na różnorodność biologiczną mórz i oceanów.