Ośmiorniczki
Octopus spp

Ośmiornice są drapieżnymi organizmami, charakteryzującymi się zwartym ciałem i posiadającymi osiem spiętych błoną ramion. Zamieszkują wyłącznie morza słone, zwłaszcza rejony raf koralowych.

Większość ośmiornic występuje w wodach płytkich. Zdarzają się jednak i takie, które żyją w ciemnych głębinach. Żywią się rybami i skorupiakami.

CZY WIESZ, ŻE?
Sepia – barwnik wytwarzany przez ośmiornice w woreczku czernidłowym był wykorzystywany w przeszłości do produkcji farb malarskich.

WYSTĘPOWANIE
Większość eksploatowanych populacji ośmiornic występuje w wodach Oceanu Spokojnego, Atlantyckiego oraz w Morzu Śródziemnym.

STAN
Duża ilość gatunków ośmiornic sprawia, że brak jest dokładnych danych na temat stanu ich populacji. Wiele zbadanych stad jest nadmiernie eksploatowanych. Niektóre z nich, jak np. ośmiornice z gatunku Octopus vulgaris, eksploatowane u wybrzeży Maroka oraz w Morzu Śródziemnym, odbudowują się dzięki wprowadzeniu odpowiedniego systemu zarządzania oraz zastosowaniu selektywnych narzędzi połowowych.


© WWF/ KLEX

Zalecenia: żółte światło

Unikaj kupowania ośmiorniczek. W wielu przypadkach brak jest danych o stanie populacji, a w przypadku tych zbadanych wykazano, że w większości są przełowione, a ich połowy powodują niechciany przyłów innych gatunków. Jeśli jednak koniecznie chcesz uwzględnić ośmiorniczki w  swoim jadłospisie upewnij się, że pochodzą z łowisk marokańskich lub zostały złowione przy użyciu selektywnych narzędzi połowowych.

Pobierz MINI poradnik

Do portfela: Noś poradnik zawsze przy sobie - pomoże Ci dokonywać właściwych wyborów podczas zakupów. Wydrukuj, wytnij, zagnij i schowaj do portfela wersję mini poradnika

Na lodówkę: Pobierz ulotkę, umieść na lodówce lub w innym widocznym miejscu i pamiętaj jakie ryby wybierać podczas zakupów.

Do portfela Na lodówkę

Newsletter