Sola
Solea solea

Sola jest niezwykle popularną rybą o ogromnym znaczeniu w handlu w całej Europie.

Ryba ta może mierzyć nawet 70 cm, ważyć 4 kg i żyć ponad 20 lat. W ciągu dnia leży zakopana w piaszczystym dnie, a w nocy poluje. Sola używa węchu oraz wąsów do wyczuwania ofiary nawet z dużej odległości. Bardzo rzadko zdarza się złowić solę starszą niż 10 lat.

WYSTĘPOWANIE
W Europie wzdłuż wybrzeża Atlantyku i w Morzu Śródziemnym, a także wzdłuż zachodnich wybrzeży Afryki.

STAN
Pomimo powolnej poprawy stanu zasobów soli w Morzu Północnym, gatunek ten w większości łowisk nadal jest silnie przeławiany. Ponadto metody połowów są szkodliwe dla środowiska.


© WWF/ KLEX

Zalecenia: czerwone światło

Tego gatunku nie powinniśmy kupować. W większości łowisk w Europie łowi się zbyt dużo soli. Ponadto jest ona łowiona w sposób szkodliwy dla środowiska – metodą trałowania. Taki sposób połowów jest mało selektywny i w sieć wpada ogromna liczba młodych, niewymiarowych ryb, które są następnie wyrzucane za burtę.

Pobierz MINI poradnik

Do portfela: Noś poradnik zawsze przy sobie - pomoże Ci dokonywać właściwych wyborów podczas zakupów. Wydrukuj, wytnij, zagnij i schowaj do portfela wersję mini poradnika

Na lodówkę: Pobierz ulotkę, umieść na lodówce lub w innym widocznym miejscu i pamiętaj jakie ryby wybierać podczas zakupów.

Do portfela Na lodówkę

Newsletter