Halibut niebieski/czarny

Reinhardtius hippoglossoides

    • FAO 67: Morze Beringa, FAO 27: wody Portugalii
      włoki denne, sznury haczykowe
    • FAO 27: Islandia
      niewody duńskie, sznury haczykowe, sieci stawne skrzelowe
    • FAO 21: Grenlandia
      sieci stawne skrzelowe
    • FAO 27: wody Portugalii
      liny i wędy ręczne
    • FAO 27: Islandia, Wyspy Owcze, Grenlandia
      włoki denne
    • FAO 27: Morze Barentsa, Morze Norweskie
      sieci stawne skrzelowe, sznury haczykowe
    • FAO 21: Grenlandia
      sznury haczykowe
    • FAO 21, 27: Atlantyk (pozostałe obszary)
      włoki denne

      Wróć do listy

    Opis gatunku
    Jest to gatunek dużej, drapieżnej ryby, należącej do rodziny flądrowatych. Żywi się głównie krewetkami, kałamarnicami oraz innymi rybami. Może dorastać nawet do 130 cm (średnio 80-100 cm) i ważyć do 45 kg (średnio 11-25 kg). Halibuty występują wyłącznie w zimnych wodach wokół bieguna północnego, gdzie przebywają na dużych głębokościach (zazwyczaj od ok. 200 do 2000 m.). Najliczniej w północnej części Morza Japońskiego, w Morzu Ochockim, Beringa i w Zatoce Alaska. Lewe oko halibuta znajduje się na szczycie czaszki, w przeciwieństwie do innych płastug, u których oba oczy przesunięte są na daną stronę ciała, dzięki czemu ryba ma znacznie szersze pole widzenia.

    Stan zasobów
    Brakuje danych naukowych aby oszacować stan stad halibuta w północno-wschodniej Arktyce (Morze Barentsa, Morze Norweskie). Rekrutacja (osobniki młodociane z nowego pokolenia) jest na niskim poziomie od 2013 roku i z tego powodu, przy utrzymaniu aktualnej presji połowowej biomasa stada będzie spadać. Historycznie zarówno kwoty jak i faktyczne połowy przewyższają doradztwo naukowe. Halibut z obszarów Islandii, Wysp Owczych, na zachód od Szkocji, na północ od Azorów, na wschód od Grenlandii jest w dobrej kondycji, jednak jej połowy są prowadzone na zbyt wysokim poziomie, a biomasa od dziesięciu lat jest na stabilnym poziomie.

    Wpływ połowów na środowisko
    Stosowane przy połowach halibuta trałowanie to nieselektywna metoda połowowa, skutkująca wysokimi przyłowami, w tym narażonych i chronionych gatunków przydennych oraz gatunków wód otwartych.

    Zarządzanie
    Połowy w obszarach wyłącznej strefy ekonomicznej Grenlandii regulowane są przy pomocy umów partnerskich w sprawie połowów pomiędzy Unią Europejską a Rządem Danii i Rządem Lokalnym Grenlandii. Połowy zarządzane są przy pomocy ustalonych w umowie limitów.